Att växa och utvecklas som arbetsledare

En bild på två personer vid ett bord, en har rullstol

Kom och låt dig inspireras av Roland ”Tigern” Ericsson - utbildare, coach, konstnär och före detta elitidrottare (proffsboxare). Rolands ambition är att bygga och stärka relationer mellan människor och att hjälpa individer att upptäcka och utveckla sina dolda resurser och energitillgångar i en positiv riktning.

Föreläsningen varvas med diskussioner och övningar. Målsättningen är att deltagarna efter föreläsningen ska få med sig några nya tankar och idéer hem för att utvecklas i sin egna arbetsledaroll.

Ur utbildningens innehåll

  • Livet har flera ronder – du väljer!
  • Leder du din assistans eller lever du med assistans?
  • Lösningsfokuserat arbetsledarskap 
  • Vägen till nya möjligheter!

Kursledare

Roland ”Tigern” Ericsson

Om Roland ”Tigern” Ericsson

Rolands ambition är att bygga och stärka relationer mellan människor och att hjälpa individer och företag att upptäcka och utveckla sina dolda resurser och energitillgångar i en positiv riktning. Roland har en bakgrund som elitidrottare, konstnär, säljare och inom sjukvården! Idag arbetar han som utbildare, coach och föreläsare inom individ-, team- och organisationsutveckling.

Roland är utbildad inom UGL (Utveckling av grupp och ledare), mental träning, stresscoach och inom lösningsfokuserad handledning och coachning. Roland har under de senaste 12 åren arbetat med att utveckla personalgrupper, ledare och organisationer inom näringsliv, skola och idrott. Han föreläser, coachar och leder processer inom personlig utveckling, teamutveckling, ledarskap, mental träning, kreativitet och nytänkande där deltagarna själva blir aktiva.

Information

Allmänt

Pris Utbildningen är kostnadsfri för arbetsledare i GIL
Övrigt Vi bjuder på smörgås och fika

Kurstillfällen

Datum Tid Plats Platser Kvar
2012-03-29 13:00 - 17:00 GIL - Göteborg Ja
2012-09-27 13:00 - 17:00 GIL - Göteborg Ja

Kursanmälan

OBS! Ansökan är bindande.