ons 15 mar

Assistansberättigade

Passerat event

AW : Ost- och ölprovningen är FULLBOKAD

Ost och vin har vi alla hört talats om och provat, men ost och öl blir en ny spännande kombo! Onsdag den 15 mars kommer CP-salen att dofta av get, får och ko. Ost alltså. Du får prova hårdost, blå och vit mögelost, färskost och kittost. Vi pratar mögelkulturer, osttvätt, sälta, marmorering och pipighet. Är Gouda verkligen godast, är västerbottenost från västerbotten och ska man äta kanterna eller låta bli? Detta och mycket mer får du lära dig under den här afterworken!

Vi kommer att prova sex olika ostar från sex familjer, kex och marmelad samt till detta sex olika sorters öl – överjäst, underjäst, spontanjäst och barleywine/strongale – lovar vår ostmaster från Ostaffären i Linné som guidar oss genom smakerna.

Vi kommer att få lära oss hur vi matchar rätt karaktärsost till rätt jäst öl. Det blir en spännande, rolig och kunskapsgivande kväll.

Kom med och häng, det blir en aromrik och allt annat än ostig gemyt!

Vi håller till på GIL:s kontor på Mölndalsvägen 30B. Platserna är begränsade och principen först till kvarn kommer råda.

Har du en vän med assistans som skulle passa bra i vårt kooperativ så är hen hjärtligt välkommen med för att se hur vi hänger och vad vi är för ena! Bara skriv det i din anmälan till Anders om du har någon med dig.

  • 15 mar 2023 · 17:00 – 18:30
  • 1 timmar 30 minuter
  • Assistansberättigade
  • Lediga platser: Nej
  • Kostnad: Gratis
  • Sista anmälningsdag: 10 mars
  • Specifik info för tillfället: Har du någon matallergi vi ska ta hänsyn till? Skriv i så fall en notis i din anmälan.